
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | -2 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 20 mA |
| Operating Supply Current | 3.65 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 900 kHz |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Inverting |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Function | Step-Up/Step-Down |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$4.11047
Ext.Price$4.11047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.11047 | $4.11047 |
| 10 | $3.15916 | $31.59160 |
| 25 | $2.96318 | $74.07950 |
| 50 | $2.77934 | $138.96700 |
| 100 | $2.66171 | $266.17100 |
| 300 | $2.56020 | $768.06000 |
| 500 | $2.46254 | $1231.27000 |
| 1000 | $2.40090 | $2400.90000 |
